Chrzest w Cerkwii Prawosławnej – reportaż z chrztu – Białystok

Dużo z Was dało mi znać, że nie wie, jak wygląda Chrzest w Cerkwii Prawosławnej. Fotografowie z dalszych części Polski pisali, że zazdroszczą, bo u nich nie ma nawet Cerkwii! Nie dziwię się wcale, bo jednak to nasze okolice uznawane są za ‘zagłębie Prawosławia’. Dzięki uprzejmości moich klientów, zapraszam Was do obejrzenia, jak wygląda taki Chrzest!

Chrzest w Cerkwii Prawosławnej – przygotowania

Jeżeli chodzi o różnice w ‘dodatkach do chrztu’, chrzczonka wygląda nieco inaczej i nie ma tu świecy – w Cerkwii jest ona kupiona i zapalana podczas ceremonii Chrztu.

Jako fotograf rodzinny na przygotowaniach do Chrztu zawszę znajduję czas na ujęcia rodzinne.

Chrzest w Cerkwii Prawosławnej – ceremonia

Zamiast obrazka na pamiątkę, tak jak w Kościele Katolickim, tutaj są ikony. Rytuał na wzór oczyszczenia, wywodzi się to ze starego testamentu, Taki pierwszy moment który się odbywał, to „obrzęd wprowadzenia matki do świątyni” – wocerkowlenije. Taki rytuał na wzór oczyszczenia. Wywodzi się to ze starego testamentu, gdzie każdy kto miał kontakt z krwią, krwotokiem itp. był na swój sposób izolowany od świątyni, w związku z tym kobieta przed 40 dni od porodu jest fizycznie poza świątynią i w celu jej wprowadzenia czytane są nad nią modlitwy, po czym znów może uczestniczyć w życiu cerkiewnym. Zazwyczaj robi się to w czterdziestym dniu po narodzeniu, wtedy matka, po zakończeniu okresu oczyszczenia, w czasie, którego nie miała prawa wchodzić do kościoła, przynosi dziecko (zazwyczaj już ochrzczone) do świątyni. W progu spotyka ją duchowny. Razem dziękują Bogu za szczęśliwy poród i proszą o błogosławieństwo dla niej i dla dziecka. Następnie kapłan bierze w swe dłonie dziecko i na pamiątkę ofiarowania Jezusa Chrystusa przez Bogurodzicę wnosi je, w zależności od płci: dziewczynkę przed ikonostas, chłopczyka do ołtarza. Tu nas akurat kapłan czytał modlitwy tylko nade mamą, aby mogła uczestniczyć w chrzcie, bez tego nie mogłaby na nim być. Dzień później, w niedzielę byli w cerkwi i tam właśnie duchowny czytał modlitwy nad Szymonem już tylko, aby na koniec Liturgii mógł on pierwszy raz przyjąć Pryczastie, czyli św. Komunię.

Chrzest w Cerkwii Prawosławnej – zaklinanie się

Moment w którym chrzestni wraz z dzieckiem odwracają się tyłem do ołtarza, czyli w stronę zachodu (ołtarz jest zawsze po wschodniej stronie cerkwi) jest związane z przekonaniem, że właśnie tam znajduje się szatan, czyli na zachodzie, gdzie zachodzi słońce, sfera ciemności, zła. To jest moment wyrzeczenia się szatana w imieniu nowochrzczonego dziecka, tzw. zaklinanie się. Rodzice chrzestni w imieniu dziecka na pytanie kapłana czy wyrzekają się szatana, służenia jemu i jego aniołom, i wszelkiej pychy odpowiadają trzykrotnie „wyrzekam się”. Te słowa na koniec zostają potwierdzone czynem, rodzice chrzestni symbolicznie dmuchają przed siebie odpędzając tym samym szatana jak najdalej od siebie, a następnie również symbolicznie spluwają przed siebie na znak pogardy. Sam chrzest <to co było wyżej to jakby przygotowania do chrztu> dokonuje się poprzez trzykrotne polewanie lub zanurzenie w wodzie. Poprzez akt obmycia człowiek rodzi się czysty i do życia w czystości. Białe płótno, którym kapłan wyciera dziecko/jego głowkę (u nas akurat z wyhaftowaną datą chrztu i imieniem) symbolizuje nałożenie na ochrzczonego białych, czystych szat, co symbolizuje odrzucenie dotychczasowego życia w grzeszności i nagości.

Chrzest w połączeniu z sakramentem Bierzmowania

U nas w przeciwieństwie do Kościoła Katolickiego przy sakramencie Chrztu odbywa się również sakrament Bierzmowania. Chrzczonemu dziecku, poprzez namaszczenie różnych części ciała symbolizujących zmysły, ofiarowany zostaje dar Ducha Świętego, rodzi się dla niego Cerkiew, a dziecko rodzi się do pełni życia w Cerkwi. Podcinanie włosów podczas sakramentu Bierzmowania to symboliczny akt ofiarowania siebie na służbę Bogu (innymi słowy – wyrzeczenie się swojego w imię Boskiego). Po nałożeniu białych szat i udzieleniu bierzmowania, ochrzczony w uroczystej procesji był wprowadzany do świątyni, by wziąć udział w św. Liturgii i dostąpić sakramentu Eucharystii. Przystępował niejako do „pierwszej komunii”. Obecnie procesja ogranicza się do trzykrotnego obchodzenia misy chrzcielnej i ikony leżącej na środku świątyni.

 

Reportaż z Chrztu na Podlasiu w Białymstoku

Pracując na Podlasiu, mam to szczęście, że wykonuję dla Was reportaże w Kościele, oraz w Cerkwii. W obu przypadkach wiem jakie momenty są najważniejsze, na co zwrócić szczególną uwagę.

Dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić historią, którą stworzyłam dla Marty i Adama, zapisując w kadrach moment Chrztu Świętego ich synka- Szymona. Ceremonia Chrztu odbyła się w pięknej, nowej Cerkwii- Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego na ulicy Warszawskiej w Białystoku. Cała rodzina i bliscy przyjaciele uczestniczą w życiu Cerkwii należąc do chóru, co nadawało uroczystego charakteru, nie skłamię mówiąc, że miałam na rękach ciarki, słuchając jak śpiewają. :)

Zapraszam do obejrzenia relacji!

 

Opinia klientów:

Jestem absolutnie zachwycona!

“Raaany, zdjęcia są niesamowite! Mówię to całkowicie szczerze i z pełną odpowiedzialnością! Tak jak nie lubiłam nigdy takich sesji itd., bo po prostu nie wiedziałam, co mam podczas nich ze sobą zrobić, tak tutaj jestem zachwyczona! Ale nawet te kolory, obróbka, no wszystko po prostu w punkt i trafia w moje klimaty! Gdy Ty byłaś, jak szukałam fotografa na ślub?! :D Jeszcze raz dziękujemy i jestem pewna, że jeszcze się spotkamy!”

Marta

 

Jeżeli podoba Ci się to, jak tworzę, a może szukasz fotografa na chrzest – zapraszam Cię do zapoznania się z ofertą i kontaktu. :)